Ulga Czaplickiego? Radny zgłasza projekty uchwał wspierających przedsiębiorców

Ulga Czaplickiego? Radny zgłasza projekty uchwał wspierających przedsiębiorców

Radny Mateusz Czaplicki przygotował dwa projekty uchwał mające stanowić wsparcie dla przedsiębiorców, którzy odczuli skutki epidemii koronawirusa. Samorządowiec proponuje zwolnienia w podatku od nieruchomości oraz obniżenie opłaty targowej dla kupców. Czy koleżanki i koledzy z Rady Miejskiej poprą proponowane ułatwienia dla przedsiębiorców?

Mateusz Czaplicki podkreśla, że przed złożeniem projektów przesłał ich treść do konsultacji Cechowi Rzemiosł Różnych oraz grupie przedsiębiorców, która w kwietniu składała do Burmistrza Środy petycję z postulatami wsparcia lokalnego biznesu. Przygotowane propozycje spotkały się z pozytywnym odbiorem, dlatego radny zdecydował się złożyć je na ręce przewodniczącego Rady Miejskiej. Teraz powinny zostać zweryfikowane przez radcę prawnego, lub adwokata.

- Podjąłem tę inicjatywę bo uważam, że należy teraz pomóc przedsiębiorcom, by mogli oni utrzymać działalność, która w przyszłości będzie stanowić źródło dochodów do miejskiej kasy. Parę tygodni temu zaapelowałem do całej naszej społeczności o współdziałanie. Przygotowanie tak ważnych projektów uchwał to duża praca. Wiele samorządów już zadało sobie ten trud, więc można było odnaleźć pozytywne wzorce. Liczę, że średzki magistrat odniesie się do moich propozycji merytorycznie i udzieli wsparcia w dalszym procedowaniu – komentuje radny M. Czaplicki.

Pierwsza z propozycji dotyczy zwolnienia w podatku od nieruchomości dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców na okres maja i czerwca. O zwolnienie, według projektu, mogliby starać się przedsiębiorcy, którzy odnotowali przynajmniej 30-procentowy spadek obrotów względem roku ubiegłego. Mechanizm wykazania spadku byłby identyczny z tym, który zaproponował rząd w ramach tzw. „Tarczy Antykryzysowej”, opiera się więc na sprawdzonym rozwiązaniu. Radny Mateusz Czaplicki wstępnie proponował ustalenie 50-procentowego progu. Ostatecznie zmienił ten zamysł na skutek prośby grupy przedsiębiorców, którzy opiniowali projekt.
Druga propozycja to obniżenie opłaty targowej dla kupców handlujących na średzkim targowisku do 1 złotego za metr kwadratowy. Obniżka miałaby obowiązywać przez cały okres obowiązywania stanu epidemii.

- Obecnie pracodawcy prawie wcale nie zgłaszają nowych ofert pracy, boją się co będzie w kolejnych miesiącach. Może nie tylko przestaną zatrudniać, ale wręcz zaczną zwalniać i zamykać działalność? Nie możemy pozostawać bierni wobec sytuacji gospodarczej. Dlatego proponowane przeze mnie projekty to nie jest koszt, to jest inwestycja na następne lata – dodaje radny Mateusz Czaplicki.

Czy jednak rozwiązania wejdą w życie? O tym zadecyduje Rada Miejska. Radny Mateusz Czaplicki chce przekonać koleżanki i kolegów radnych do poparcia projektu. Najbliższa sesja zaplanowana jest na 28 maja.