Tak, mamy mieszkania dla singli, rodzin i… kosmitów

Tak, mamy mieszkania dla singli, rodzin i… kosmitów

Czy można kupić mieszkanie blisko centrum, a jednocześnie na tyle daleko, aby odpocząć od miejskiego zgiełku? Gdzie kupić, żeby nie przepłacić, a jednocześnie nie stracić na jakości wykonania? Czy są developerzy, którzy przygotują nam mieszkanie pod klucz – włącznie z umeblowaniem? Na te i wiele innych pytań odpowiada Jacek Sowiński, prezes Zarządu MR SUB 19, zapraszając jednocześnie na Dni Otwarte, które odbędą się 11- 12 maja (sobota godz. 10:00 -17:00; niedziela 10:00-14:00)

Podobno zbudował Pan w Środzie mieszkania komunalne. To prawda?
JS: Podobno też dla cyklistów i kosmitów. Tego na mieście nie mówili?

A powinni?
JS: (śmiech). Niestety, na razie nie zbudowaliśmy osiedla dla repatriantów i jeszcze nie sprzedaliśmy żadnego mieszkania kosmitom, mamy za to naprawdę fantastyczną ofertę – i chyba to kłuje konkurencję w oczy, że pojawiają się takie plotki. Wszyscy u nas mogą kupić mieszkanie dla siebie.

Czy można budować mieszkania tanio nie tracąc na jakości?
JS: Można budować mieszkania w cenie rynkowej, ograniczając developerską pazerność na zyski, to na pewno. My staramy się łączyć dwie cechy porządnego budownictwa: optymalne ceny i najwyższą jakość. To, że puszcza się w przestrzeń publiczną niestworzone brednie na nasz temat, utwierdza mnie w przekonaniu, że robimy dobrą robotą.

W Środzie Pańska spółka chce zabłysnąć osiedlem Morena…
JS: Tak, to osiedle już błyszczy. Oczywiście, kiedy wokół domów pojawi się wiosenna zieleń, kiedy zaczną kwitnąć i rosnąć drzewa i krzewy, będzie tam naprawdę jak w bajce, ale tak bywa z każdym nowo zbudowanym osiedlem – ono żyje razem z mieszkańcami, staje się wspaniałą, estetyczną przestrzenią z każdym kolejnym rokiem. Morena jest oazą świętego spokoju. Taki był nasz plan – stworzyć obszar idealnie zgrany z naturą, wrastający w nią.

Przedmieścia miasta nie są przeszkodą? Choćby komunikacyjną.
JS: Wręcz przeciwnie! To doskonały atut! Kilka minut – i znajdujemy się w centrum pięknego miasteczka. Niewiele dłużej – i dojeżdżamy do Poznania. I dokładnie tak samo działa to w drugą stronę. Nudzimy się miejskim gwarem? Szybko możemy dotrzeć do azylu w naszym cichym domku… To rozwiązanie idealne dla wszystkich, którzy cenią dobry odpoczynek, naturę, ciszę.

Czyli rodzin. Taki był cel?
JS: Otóż nie tylko. Popatrzmy na demografię w Polsce. Coraz więcej ludzi decyduje się żyć solo, sporo par nie planuje na razie mieć dzieci – decydują się na to dopiero po 35 roku życia, a czasami później. Wiele osób poszukuje mieszkań z dala od zgiełku, ale jednak w odległości, która nie odcina ich od pokus cywilizacji i dużej metropolii. Miasta takie jak Środa i osiedla takie jak Morena doskonale wpisują się w ten trend. Mamy piękne mieszkania dla singli i znakomicie wygodne lokale dla wieloosobowych rodzin. Mamy ciszę, a jednocześnie świetne skomunikowanie z centrum miasta i dużą aglomeracją. To idealny mariaż.

Czyli kto kupuje mieszkania na Morenie?
JS: Ludzie młodzi, przede wszystkim oni. Często za gotówkę, często przy wsparciu rodziców. Sporo zainteresowanych osób to małżeństwa, które chcą zmienić swój materialny status, którym znudziło się mieszkanie „u teściów” lub wynajmowanie kawalerki i pragną mieć coś własnego. Mamy wiele zapytań od osób starszych, poszukujących spokojnego miejsca. Morena staje się modna, intryguje, zaciekawia.

A ceny? Jak wyglądają i czy więcej osób kupuje mieszkania dla siebie, czy na wynajem?
JS: To zapewne nigdy się nie zmieni. Pewna grupa nabywców mieszkań patrzy na nie przez pryzmat interesu i dobrej inwestycji w przyszłość. My akurat dajemy dobry profit na inwestycyjnym starcie: średnia cena metra kwadratowego mieszkań na osiedlu Morena to 3.300 złotych. Mieszkanie o powierzchni 53,5 metrów można kupić za niecałe 187 tysięcy złotych brutto. Patrząc przez pryzmat wieloletniej inwestycji – to bardzo korzystna cena.

A standard?
JS: Podstawowy standard jest zdecydowanie wysoki, choć wszystko zależy od indywidualnych upodobań. Mamy przygotowany pakiet mieszkań wykończonych pod klucz, które mogą wyręczyć w żmudnym szukaniu i wyborze ekip budowlanych. Przy standardzie deweloperskim możemy pomóc w dostosowaniu mieszkania do potrzeb właściciela, podpowiedzieć jak zaaranżować wnętrza, dorzucić od siebie ciekawe architektoniczne pomysły. Możemy wreszcie zaoferować bardzo dużą przestrzeń… poza mieszkaniem, czyli kawałek własnego ogródka przy lokalach na parterze. To czasami około 100 metrów kwadratowych do zagospodarowania według życzeń właściciela. Można tu naprawdę poszaleć z ciekawymi projektami.

Jakie znaczenie ma dla developerów tworzenie osiedlowych społeczności?
JS: Przeogromne! Chcemy, by mieszkańcy Moreny czuli się na swoim osiedlu jak w wielkiej wspólnocie. Być może, żeby zrobili coś wspólnie? Temu służyć powinien układ architektoniczny budynków, zapewniać nie tylko komunikację, ale też sprzyjać budowaniu małej społeczności. Atutem może być wszystko – nawet to, że nie zjeżdżamy na osiedle bezpośrednio z głównej drogi, że trzeba spowolnić ruch, żeby wjechać między domy. Budujemy bezpiecznie, budujemy z myślą o „małych ojczyznach”, z myślą o wygodzie i ciszy. Taki jest cel. I taka właśnie jest nasza Morena.

Dziękuję za rozmowę i przypominamy o Dniach Otwartych, które odbędą się 11- 12 maja (sobota godz. 10:00 -17:00; niedziela 10:00-14:00)