Adaptacja repatriantów

Adaptacja repatriantów

Rodacy z zagranicy, przebywający w średzkim adaptacyjnym Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym „Rodak” mieli okazję w minionym tygodniu poznać część naszej tradycji – Tłusty Czwartek.

Powrót do ojczyzny, z której dawno temu ich rodziny zostały wysiedlone, to nadzieja na nowe, lepsze życie. Rządowy program dla repatriantów pozwala im uciec przed prześladowaniem i wrócić do Polski, do swych korzeni. Dodajmy, że wielu z nich, w swych dotychczasowych miejscach zamieszkania przeżywali wielką tragedię, a opuszczając swe domostwa, niejednokrotnie zmuszeni byli pozostawić cały dorobek swego życia i bliskich.
- Tłusty czwartek stał się okazją do spotkania z przybyłymi repatriantami i rozmów przy kawie i pączku, by lepiej poznać siebie nawzajem – powiedziała Gabriela Gramza, manager adaptacji społecznej. - Rozmawialiśmy o tradycjach i wymieniliśmy się przepisami na regionalne przysmaki. Dzieci wzięły też udział w konkursie jedzeniu pączka na czas. Kolejne ważne wspólne wydarzenie to Dzień Kobiet – dodała.