Przez pustynię i amazońską dżunglę, aż do Birmy i na szczyty Himalajów

Przez pustynię i amazońską dżunglę, aż do Birmy i na szczyty Himalajów

Już za niecały miesiąc, dokładnie 1 czerwca mieszkańcy powiatu średzkiego będą mogli posłuchać opowieści z różnych zakątków świata, które zostaną zaprezentowane podczas szóstej edycji Festiwalu Podróżniczego „Bez Granic” będącego częścią Średzkich Sejmików Kultury. W tym roku Ośrodek Kultury w Środzie Wielkopolskiej będzie gościł niezwykłych podróżników. Sami sprawdźcie...

Aleksandra Świstow to zeszłoroczna prelegentka V. edycji festiwalu — z zawodu dziennikarka oraz socjolożka, z pasji pilotka wycieczek po najdalszych zakątkach Azji. W tym roku zabierze wszystkich w egzotyczną podróż do Birmy zwanej również Mjanmą. Przybliży odmienną kulturę kraju, w którym jak sama mówi odległości są dłuższe, środa ma dwanaście godzin, a mieszkańcy są niezwykle życzliwi i otwarci na turystów. W jej opowieściach po kraju Dalekiego Wschodu nie zabraknie również codzienności — będzie trochę o ubóstwie oraz dobroci, herbacianych plantacjach i górskich pasmach, życiu w pływających wioskach, a także tętniącej życiem stolicy Yangon.

O swej pieszej wędrówce Szlakami Abrahama opowie Łukasz Supergan, autor książek oraz fotograf podróżujący po świecie o własnych nogach, którymi przewędrował łącznie już ponad 20 000 kilometrów, pokonując m.in. drogę z Polski do Santiago de Compostela, Karakorum czy Szlak Wysokogórski Pirenejów. Największym odkryciem Bliskiego Wschodu okazali się dla niego ludzie, których podczas wyprawy spotykał na każdym kroku — zarówno w miastach, jak i wśród pustynnych krajobrazów, co pozwoliło mu lepiej poznać Palestyńczyków oraz Żydów. Zostawił za sobą nie tylko 1500 km niezwykłej drogi, ale przede wszystkim mnóstwo historii, które miały pomóc w znalezieniu odpowiedzi na pytania o współczesny Izrael.

Do Ameryki Południowej przeniesie wszystkich Michał Woroch, który pokonując na wózku inwalidzkim trasę z Ziemi Ognistej aż do Alaski udowodnił, że niemożliwe nie istnieje. Zabierze on słuchaczy na pustynię Atacamę oraz w rejs po dziewiczych rejonach Amazonki, opowiadając o trudnościach w pokonywaniu dżungli, walce z tropikalnymi chorobami, a nawet ceremonii Ayahuaski czy eksplozji silnika. Podczas rocznej podróży przejechał tysiące kilometrów, które zaowocowały nie tylko niezwykłą przygodą, ale pokazały, że jedyne ograniczenia to te istniejące w głowie człowieka.

VI edycję festiwalu „Bez Granic” zwieńczy swoimi opowieściami Denis Urubko —zdobywca Korony Himalajów i Karakorum, uczestnik akcji ratunkowej na Nanga Parbat w 2018 roku, człowiek legenda współczesnego himalaizmu, jednocześnie owiany tajemniczą aurą. Mówi się o nim, że jest człowiekiem pełnym pasji i kontrowersji, cechującym się skomplikowaną osobowością, ogromną determinacją oraz indywidualizmem. Wytyczył nową drogę na Czo Oju oraz dokonał pierwszego zimowego wejścia na dwa ośmiotysięczniki — Makalu i Gaszerbrum II. Jak sam napisał w jednej ze swoich książek „Lubię czuć smak swojej krwi na ustach, gdy staram się udowodnić coś, co w zasadzie jest nie do udowodnienia.”

Festiwal zbliża się wielkimi krokami, a atrakcji będzie naprawdę wiele. Prócz niezwykłych gości wszyscy będą mogli posłuchać podróżniczych przygód z konkursowych prezentacji, których autorzy powalczą o statuetkę Średzkiego Klubu Szalonego Podróżnika.

Zapraszamy 1. czerwca (godz. 9:00) na wysłuchanie fascynujących opowieści, które pozwolą przenieść się w przeróżne zakątki świata — przez pustynię i amazońską dżunglę, aż do Birmy i na szczyty Himalajów.